هتل چند ستاره خوبه؟ هتل مهمانسرا یا مهمانخانه

نقد و بررسی

0
1773
هتل چند ستاره خوبه
Rate this post

مرکز اقامتی مختلفی در کشور عزیزمان وجود دارد که مسافرین و گردشگران به راحتی می توانند در این مراکز اقامت گزینند. اما یه سوالی که ذهن مارا به خود مشغول می کند این است که هتل چند ستاره خوبه؟
این مرکز اقامتی بهتر است یا هتل مهمانسرا یا مهمانخانه؟ ابتدا هر کدام از این مراکز اقامتی را به تفصیل شرح می دهیم تا در انتها بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم که هتل چند ستاره خوبه؟
مرکز اقامتی ساختمان هایی هستند که برای اجاره کوتاه مدت ساخته شده و در دسترس مسافرین و گردشگران قرار می گیرند. این مکان ها از هر نظر برای مسافرین محلی مناسب است. هتل یکی از مکان های اقامتی می باشد که شناخته شده تر از دیگر مراکز است. اکثر مسافران برای اقامت ترجیح می دهند به هتل مراجعه کنند. این که هتل چند ستاره خوبه؟ می تواند یکی از دغدغه های هر مسافری باشد.
در گذشته به جای هتل ها کاروانسراهایی به صورت سنتی وجود داشتند که به عنوان مرکز اقامتی به شمار می رفتند. مکان های دیگری نیز برای اجاره و اقامت های طولانی مدت افراد وجود داشت. از جمله خوابگاه ها، آسایشگاه ها و مسافرخانه ها. برخی مرکز اقامتی نیز وجود دارد که برای کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا زندان ها و بیمارستان ها. ولی نه برای تفریح و اقامت های اختیاری، بلکه برای موارد خاص و اجباری استفاده می شود.
مرکز اقامتی عمومی در کشور ما وجود دارد که می توانیم به آنها اشاره نماییم. از جمله این مراکز: زائر سراها، کمپینگ کاروان، متل، شبانه روزی، مهمانسرا، مهمانپذیر، هتل آپارتمان، هتل، ویلا، مسافرخانه، و … هستند.

مسافرخانه و یا مهمانپذیر؟

مسافرخانه که در زبان انگلیسی Hostel گفته می شود، یکی از مرکز اقامتی اجاره ای است که آن را مهمانپذیر جوانان نیز می نامند. در این مراکز اقامتی مهمانان بیشتر به صورت گروهی در اتاق ها اقامت می کنند. در این مراکز اقامتی معمولا هر مهمان دارای یک تخت است و همه در یک سالن بزرگ مشترک هستند. در این محل ها سرویس های بهداشتی همچون حمام و توالت در بیرون از ساختمان قرار گرفته و به صورت اشتراکی برای همه هستند. شبانه روزی ها معمولا مناسب جوانان گردشگر و مسافرانی که به گردشگر کوله پشتی معروف هستند، می باشد. این مکان های اقامتی شبانه روزی در کشور های استرالیا و نیوزلند به مرکز اقامتی بک پکر( گردشگر کوله پشتی) معروف هستند.
امکانات موجود در شبانه روزی ها در هر اتاق، وجود چهار تخت یا شش تخت و یا هشت تخت است. در این شبانه روزی ها بیش از یک خوابگاه ظرفیت می دهند مثلا در برخی از آن ها ممکن است تا بیست تخت نیز جای گرفته باشد. البته برخی مهمانپذیری های شبانه روزی نیز هستند که امکانات مستقلی داشته و یک یا دو تخت در این اتاق ها وجود دارد. از جمله این ویژگی های مراکز اقامتی شبانه روزی می توانیم به ارزان قیمت بودن این مرکز اقامتی اشاره کنیم. از طرف دیگر نسبت به هتل ها از هزینه ی نگهداری کمتری برخوردارند. بدلیل هزینه اقامتی پایین در برخی کشور ها این مراکز اقامتی مورد علاقه گردشگران و جوانان بک پکر قرار می گیرد.

مرکز اقامتی زائر سرا و امکانات آن

یکی دیگر از مراکز اقامتی که در کشور عزیز ما بسیار وجود دارد زائرسرا است. این مرکز اقامتی معمولا در نزدیکی اماکن مذهبی و امامزاده ها بنا می شود. مثلا در شهر های مذهبی کشورمان از جمله مشهد و قم از این مکان های اقامتی به تعداد بسیار زیادی می توان دسترسی داشت. زائر سرا ها می توانند همچون هتل ها دارای اتاق ها و سوئیت های مجزا باشند و به همان میزان نیز از امکانات ویژه برخوردار شوند. از این رو که معمولا مورد استفاده زائرین و کاروان های زیارتی قرار می گیرند.

هتل چند ستاره خوبه؟ یا هتل آپارتمان ها؟

هتل آپارتمان ها نیز همچون دیگر مراکز اقامتی، اجاره ای هستند. این مرکز اقامتی دارای واحد و یا سوئیت های مستقلی می باشند که همچون هتل ها به مسافرین اجاره داده می شود. واحد های هتل آپارتمانی دارای امکانات استانداردی بوده و به صورت مبله هستند. در هتل آپارتمان ها معمولا لوازمی برای نظافت، خواب، آشپزی و سرگرمی وجود دارد. از این رو با هتل ها چندان تفاوتی ندارند. این هتل آپارتمان ها نیز همچون هتل ها دارای سرویس بوده و به صورت روزانه در برخی فصول مورد نظافت قرار می گیرند. تنها تفاوتی که هتل آپارتمان با هتل دارد در امکانات آشپزی موجود در هتل آپارتمان ها می باشد. حال شما هستید که باید بگویید هتل چند ستاره خوبه؟ یا هتل آپارتمان ها؟

پانسیون ها یا هتل چند ستاره ؟

یکی دیگر از مراکز اقامتی پانسیون ها هستند. این مراکز نیز به صورت کوتاه مدت اجاره داده می شوند. البته معمولا از پانسیون ها در کشور هایی همچون آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و برخی کشور های دیگر اروپایی استفاده می شود. این مرکز اقامتی در خانه های افراد قرار دارند و فقط یک یا دو اتاق از آنها را به مهمانان اجاره می دهند. صاحب خانه علاوه بر تامین امکانات خواب و بهداشتی این مسافرین، در نقش میزبان صبحانه نیز برای آنها آماده می کند. حال شما بگویید هتل چند ستاره خوبه؟ یا پانسیون؟
حال به اصلی ترین موضوع می پردازیم و آن این است که اصلا چگونه به هتل ها ستاره می دهند؟ و اصلا هتل چند ستاره خوبه؟

معنای تعداد ستاره ها برای هتل های چند ستاره

این که بدانیم یک هتل دارای چند ستاره است می تواند در انتخاب هتل مورد نظر برای گردشگران مهم باشد. زیرا تمام امکانات موجود در هتل ها به تعداد ستاره های آنها بستگی دارد. این که هتل چند ستاره خوبه؟ میتواند سوال مناسبی برای میزان تعداد ستاره های هتل باشد.
هتل ها را بر اساس معیار های مختلفی رتبه بندی می کنند و آن هارا ارزش گذاری می نمایند. این معیار ها هیچ ارتباطی به کیفیت خدماتی که گردشگران دریافت می کنند ندارد. مثلا در کشور آمریکا به میزان مالیاتی که یک هتل پرداخت می کند ستاره تعلق می گیرد. یا این که یک هتل ممکن است بسته به این که متعلق به کدام نهاد و یا وب سایت می باشد، ستاره دریافت کند.
در کشور ایالات متحده آمریکا هتل ها از نظر سازمان ملی گردشگری، وب سایتهای گردشگری و شرکت های رزرو هتل رتبه بندی های مختلفی بدست می آورند که در تعداد ستاره های دریافتی آنها بی تاثیر نیست. از این رو برخی از این سازمان ها با ارائه ی معیار های رتبه بندی خود به گردشگران این امکان را می دهند تا به راحتی و با کسب اطلاعات بیشتری به انتخاب هتل مورد نظرشان بپردازند. و این که هتل چند ستاره خوبه؟ را با رتبه بندی های این شرکت ها دریابند.
در اکثر کشورها و مخصوصا در امریکا هتل ها بین یک تا پنج ستاره دریافت می کنند. البته این هتل هایی که ستاره دریافت میکنند معمولا در گروه خدماتی شبیه به همی ارائه خدمت می کنند. حال به چند مورد از این هتل های ستاره دار اشاره خواهیم نمود تا بدانیم هتل چند ستاره خوبه؟

هتل پنج ستاره

هتل پنج ستاره و امکانات آن

عالی ترین و لوکس ترین هتل ها، هتل های پنج ستاره هستند. اتاق هایی که در هتل های پنج ستاره وجود دارند با تختخوابهایی مجلل و ملحفه هایی بسیار زیبا آراسته شده اند. هر اتاق برای خود سیستم صوتی، جکوزی و ویدیوی مجزا دارد. در این هتل ها، رستوران های بسیار متعددی وجود دارند که در منوی غذایی خود انواع و اقسام غذاها ارائه می دهند. مناسب برای هر ذائقه و سلیقه ای. هتل های پنج ستاره دارای باشگاه های بدنسازی بوده و پارکینگ نیز در دسترس مسافرین قرار می دهند. همچنین خدمه هایی که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات برای این مسافرین می پردازند. حال به نظر شما هتل چند ستاره خوبه؟ به نظر شما میتوانیم این هتل های پنج ستاره را به عنوان بهترین هتل ها به شمار آوریم؟

هتل چند ستاره خوبه؟ هتل ۴ ستاره؟

هتل هایی که دارای چهار ستاره هستند یک درجه از نظر امکانات از هتل های پنج ستاره پایین تر هستند. این هتل ها با محیط های رسمی و بزرگ، دارای خدمات درجه یکی هستند. از جمله مزایای این هتل ها نزدیکی به مراکز خرید، رستوران ها، محیط های تفریحی و.. می باشد. هتل های چهار ستاره نیز همچون هتل های پنج ستاره دارای پارکینگ، اتاق های مبله، رستوران و خدمه هایی برای ارائه ی سرویس به مسافریان هستند.

هتل سه ستاره و تفاوت آن با هتل های دیگر

این هتل ها را معمولا در حاشیه ی مراکز تجاری و بزرگراه ها می سازند. امکاناتشان به نسبت خوب است. از اتاق های بزرگی برخوردارند و لابی های آنها را به زیبایی آراسته اند. رستوران هایی که در هتل های سه ستاره وجود دارند در حد متوسط هستند. ولی هر سه وعده ی صبحانه، ناهار، و شام به ارائه ی سرویس می پردازند. در بیشتر این هتل ها دربان و خدمه وجود دارد. همچنین باشگاه های بدنسازی کوچک و استخر های زیبا. به نظر شما با این تفاسیر، هتل چند ستاره خوبه؟

هتل های دو ستاره چگونه هستند؟

بعد از تمام توضیحاتی که در مورد هتل های پنج ستاره، چهار ستاره و سه ستاره ارائه کردیم باید از خودمان بپرسیدم واقعا هتل چند ستاره خوبه؟ اما قبل از آن باید ببینم هتل های دو ستاره چرا ستاره دریافت کرده اند؟
هتل های دو ستاره معمولا هتل های زنجیره ای هستند. این هتل ها دارای امکانات محدودی می باشند. اتاق هایی کوچک که مجهز به تلویزیون و تلفن هستند. در این هتل ها خدمات داخل اتاق به زیبایی و خاصی هتل های سه ستاره به بالا نیست و معمولا دارای رستوران های کوچکی می باشند که در همان فضای هتل قرار گرفته اند.

هتل دو ستاره

هتل یک ستاره و علت ستاره دار شدنش

هتل هایی که داری یک ستاره هستند معمولا خیلی کوچک بوده و در ملک شخصی خود مالک قرار دارند. این هتل ها دارای فضایی شخصی هستند و معمولا از تسهیلات ابتدایی برخوردارند. باید این هتل ها را در نزدیکی مراکز تجاری، یا پایانه های حمل و نقل عمومی، و یا نزدیک رستوران ها بسازند.
این که در هر کشور بر چه اساس و معیاری هتل ها ستاره دار می شوند متفاوت است. مثلا این سوال که ما می پرسیم هتل چند ستاره خوبه؟ ممکن است با هتل هایی که ما در کشور خودمان داریم و هتل هایی که در کشور آمریکا است متفاوت باشد.
مثلا هتل های پنج ستاره ای که در امریکا هستند صرفا دارای اتاق های مجلل و فضایی مدرن می باشند. اما همین هتل های پنج ستاره در کشور های اروپایی با خدماتی چون سرویس اتوی رایگان و خوش آمد گویی با گل و هدیه همراه است. کشورهایی اروپایی از جمله: آلمان، انگلستان، دانمارک، سوئد، بلژیک، ایتالیا و… معیار های مشابهی برای رتبه بندی هتل های خود مورد تصویب قرار داده اند. تا به راحتی به هتل های خود ستاره دهند. این معیار ها در سال ۱۹۷۹ برای اولین بار در سوییس تدوین شدند و پس از آن کشورهایی همچون اتریش و آلمان نیز از آن استفاده نمودند. نتایج موفقیت آمیزی که کشور ها در استفاده از این معیار ها به دست آوردند، منجر شد که این قانون در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد تایید و استفاده قرار گیرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here